רקע

בתי הספר הוקמו על ידי מוריס דה-הונד, אב שבתו הגיעה לגיל בית ספר, ולאכזבתו מצא שבית הספר אליו היתה מיועדת היה זהה כמעט בכל ממד לזה שבו למד בנו הגדול כמעט 20 שנים קודם לכן. את בית הספר הראשון במתכונת זו הקים עבור בתו. בתי ספר נוספים המיישמים את אותה השיטה קמו בעקבותיו, רובם משרתים אוכלוסיות מגוונות, בעלות מאפיינים סוציו-אקונומיים בינוניים ונמוכים. חלק מבתי הספר מצויים באיזורי מגורים מרובי מהגרים.

הקמת בתי הספר מתבצעת לפי מדיניות ממשלת הולנד, שמתקצבת בתי ספר חדשים או שינוי שיטת העבודה בבתי ספר קיימים, אם מוכחת הרשמה מראש של לפחות 200 תלמידים.

על בתי הספר

מוריס דה הונד, מייסד בתי הספר: ״קראנו לעצמינו על שם סטיב ג'ובס כהצדעה לאדם שבאמצעות הכישרון, החזון והיזמות שלו – פיתח מוצר ושירותים ששינו את עתיד החברה. המשימה שלנו היא לתת לילדות ולילדים את ההכנה הטובה ביותר לעתיד ולאפשר להם להוציא מעצמם את המיטב. זאת, בהינתן הסקרנות, הכישרון וההזדמנויות הטבעיות שלהם״

לחצ/י כאן לפעילות בית הספר בקיצור נמרץ

יעדי בית הספר

לעודד ילדות וילדים, באמצעות גישה הוראתית חדשנית ובאמצעות כלי הלמידה העדכניים ביותר, לפתח את הכישורים האישיים שלהם. ללמדם כישורים הכרחיים להצלחה בעולם המחר, נוסף על למידה של נושאים בסיסיים כמו שפה, מתמטיקה, ולימודי עולם.

מוקדי לימוד נוספים של בתי הספר:

 1. אנליזה, עיבוד והצגה של מידע באמצעים דיגיטליים ואנלוגיים
 2. יצירתיות, מקוריות, גמישות
 3. חשיבה ביקורתית ופתרון בעיות
 4. תקשורת ועבודת צוות בעולם הדגיטלי והפיזי (זו אחת הסיבות שאנגלית כלולה בתכנית הלימודים, אפילו כשאינה שפת הלימוד בבית הספר)
 5. כישורים דיגיטליים

נוסף על אלו, ישנו דגש גם על רכישת יכולות השתתפות בקבוצה והתפתחות חברתית-רגשית של הילד/ה.

״ששת האלמנטים״

הגורמים המרכזיים המאפשרים את יישום תפישת ההוראה והלמידה בבתי הספר סטיב ג'ובס הינם *עבודה צמודה עם תכנית פיתוח אישית לכל תלמיד/ה *טאבלט לכל תלמיד/ה הזמין עבורם 24/7 *קבוצות ליבה רב-גילאיות *חדרי למידה (סטודיו) לכל תחום למידה מרכזי. אלו מתורגמים לששה מרכיבי הפעלה שיפורטו להלן ומכוונים לעמידה בהתחייבות המוצהרת כלפי התלמידות והתלמידים.

לחצו כאן לנוסח ההתחייבות המלא

• פתוח לתלמידים 24/7. לצורך כך כל התלמידות והתלמידים מצויידים באייפד, לשימוש בבית הספר ובבית.

• התכנים נקבעים בחלקם על ידי בית הספר, על בסיס הדרישות האינדיבידואליות הנוכחיות מהתלמיד/ה ובחלקם על ידי ההורים.

• כל התלמידים וההורים חותמים על הסכם מיוחד לגבי השימוש במכשיר בבית הספר ובבית.

• בבית הספר הוירטואלי תלמידים עובדים בצורה עצמאית או בפרוייקטים בקבוצות, שאינם מוגבלים למקום וזמן פרטיקולריים. השעות שמבלים בבי הספר הפיזי מנוצלות בצורה הטובה ביותר לחינוך בקבוצות, ספורט, משחקים ואימונים אישיים. ישנו דגש על פיתוח החברתי-רגשי של התלמידות והתלמידים ועל פיתוח כישורי שיתוף הפעולה שלהם.

• תלמידים אינם מצופים בשום אופן לעשות את כל עבודת בית הספר באמצעות האייפד. לכל מטרת הוראה, נבחר הכלי המתאים ביותר לתלמידות/ים מתוך ארסנל שכולל את האייפד אבל גם את כל החומרים המסורתיים כמו ניירות, עפרונות, מחברות וספרים.

• ההתלהבות שנוצרת משיטת ההוראה החדשה, בשילוב עם טווח רחב של חומרים ולמידתם, מאפשרת לתלמידים ריכוז למשך זמן ארוך יותר, עבודה מהירה יותר ועצמאות – ומכאן גם השגת תוצאות טובות יותר.

עיצוב המבנה הפיזי שונה מבתי ספר רגילים. בית הספר בנוי מחללי סטודיו גדולים וקטנים המשמשים לתכנים ייעודיים. ישנם חדרי סטודיו ללמידת • שפה • מתימתיקה • הסטוריה • יצירתיות • אוריינטציה עולמית • טכנולוגיה. כל אחד כזה מעוצב ומרוהט למטרה הספציפית שלו.

חדרי הסטודיו משמשים להכרות, סדנאות, תהליכי אימון אישי, שיחות התקדמות בין מורות/ים לתלמידות/ים או לכל שימוש אחר הקשור בנושא הספציפי של הסטודיו.

סדנאות מוקלטות בדרך קבע, כך שתלמידות ותלמידים יוכלו להשלים או לחזור אליהם כרצונם. ישנם אזורים פנימיים וחיצוניים למשחק ולספורט וחלל חיצוני לצמחיה ולבעלי חיים קטנים. מספר חדרי הסטודיו, גודלם וגודל אזורים אחרים תלוי בגודל מבנה בית הספר. בתי ספר קטנים יותר יכילו פחות חדרי סטודיו. קיימים גם אזורים גדולים יותר, בהם תלמידים יכולים לעבוד בשקט וכן חלל או שניים נוספים לעבודה על פרוייקטים בקבוצות גדולות או קטנות ללא צורך לשמור על שקט.

לכל תלמיד/ה יש PDP – Personal Development Plan

מידי ששה שבועות התכנית מותאמת ביחד עם המורה, התלמיד/ה וההורים. מוגדר איזון בין היכולות הנוכחיות של הילד/ה ודרישות בית הספר, לֿצורך השגת המטרות החינוכיות.

התכנית האישית כוללת את מטרות התלמיד/ה לששת השבועות הקרובים. המטרות הן "ידידותיות לילדים" ולוקחות בחשבון גם יכולות (חוזקות) וגם דברים הדורשים תשומת לב (לשיפור). התלמיד/ה והמאמנ/ת מצוות ההוראה של בית הספר נפגשים לפחות פעם בשבועיים לדבר על ההתקדמות היום-יומית.

תכנית הלימודים:

מתמקדת בעולם אליו יגיעו התלמידות והתלמידים כמבוגרים. מקום בו כלל הידע הקיים נגיש און-ליין. מטרת התכנית היא פיתוח הכישורים הדרושים למציאה, סינון ויישום הידע שרלוונטי עבורם כמו גם להערכה טובה של איכותו, עיבודו ותקשורו לאחרים.

 

בנוסף לתכנים אלו,

– לומדים כיצד לעבוד בצוות בעולם הפיזי והוירטואלי.

– מתמקדים בפיתוח שימוש סדיר באמצעי לימוד אודיו-ויזואליים, דיגיטליים ומסורתיים.

– משקיעים בפיתוח הקול הייחודי והאישי של כל תלמיד/ה ובפיתוח יצירתיות ובטחון עצמי.

איזון: תשומת לב מוקדשת להשגת איזון בין הגעה לכלל היעדים הללו, כמו גם לאיזון בין לימוד כישורים מסורתיים ללימוד כישורים שיהיו הכרחיים לעולם המחר.

תכנית הלימודים מאפשרת לתלמיד/ה, למאמנ/ת ולהורים לקבוע באופן טבעי מתי וכיצד הכישורים השונים ירכשו.

התלמידות/ים אינם מחולקים לקבוצות גיל אלא לשתי קבוצות מגוונות גילאית (מקסימום 3 שנים הפרש בין הגילאים בקבוצה).

קבוצות הליבה משמשות בעיקר להווצרות שיתוף פעולה קבוצתי. החלק המרכזי בלמידה מתרחש בקבוצות הקטנות בחדרי הסטודיו או באמצעות העבודה העצמאית והעבודה על הפרוייקטים הקבוצתיים.

כל קבוצת ליבה משוייכת לאחד או שניים מחברי צוות ההוראה, שבתפקידם העיקרי הם מאמנים אישיים ומנטורים. הורים עם יכולות מתאימות או פרחי הוראה משמשים כעוזרי הוראה, משגיחים ומאפשרים למורות ולמורים להתרכז בתפקידם כמאמנים.

שינון ותרגול נעשים לרוב בעולם הוירטואלי, בו מוצעים לתלמידים אתגרים ובו הם יכולים לבדוק את התוצאות שלהם בצורה מיידית. היישומים של האייפד יתאימו את עצמם כל הזמן למשתמשים.

כל אלו מאפשרים לילדות ולילדים המתקדמים יותר בנושאים מסויימים לפתח את עצמם בצורה מלאה, בלי להיות מוגבלים על ידי הקצב הכתתי. כך גם מתאפשר זמן רב יותר למורות ולמורים להקדיש תשומת לב לתלמידים שצריכים זאת.

גמישות:

 • בית הספר הוירטואלי פתוח 24 שעות, 365 ימים בשנה.
 • בית הספר הפיזי פתוח במהלך השבוע מהבוקר ועד שעות הערב המוקדמות, 50 שבועות בשנה. פעילויות קבוצות הליבה בדרך כלל מתרחשות בזמן שבין 10:30 ו14:00.
 • לכל תלמיד הסכם אישי לגבי שעות חובת הנוכחות בבית הספר הפיזי.
 • ישנן כמה יחידות זמן בהן התלמידים מגיעים לבית הספר וכמה יחידות זמן בהן הם חופשיים לשוב לבתיהם. הילדות והילדים מחוייבים לבלות מינימום מוכתב מראש של שעות בבניין בית הספר. מספר השעות הנוספות בהן יישארו בו, תלוי בתוצאות ובפיתוח וההתקדמות שלהם כמו גם בדרישות המשפחתיות.

הגמישות מאפשרת להורים לתכנן חופשות משפחתיות מחוץ לחופשות המסורתיות של בתי הספר, אך התלמידים אינם משוחררים בהכרח בזמן זה מהשיעורים. בית הספר הוירטואלי והמאמנות והמאמנים הוירטואליים מוודאים שהמטרות שסוכמו עליהן אכן מושגות.לעתים התלמידות והתלמידים יקבלו משימות נוספות שקשורות לחופשתם, כמו הצגה של נושא רלוונטי שקשור למקום בו ביקרו ולמה שעשו בו.

ההורים משחקים תפקיד מרכזי בבית הספר. יש להם חלק משמעותי בתהליך הלמידה של ילדיהם והם מתבקשים לתרום בהקשר של מקצועם, תחביביהם, ארצות המוצא או המגורים שלהם, נסיון חייהם ועוד. הם יכולים לעשות זאת הן בבית הספר הפיזי והן במסגרת הוירטואלית.

הורים שמעוניינים במעורבות רבה יותר, מוזמנים להצטרף לקבוצות פרוייקטים ולתרום לתקשורת, אירועים, אמנות ותרבות, ספורט, תמיכה בהוראה או בחצר ובגינה. כל קבוצת פרוייקט מלווה במורה אחראי/ת כדי להבטיח שכל הפעילויות מתוכננות כך שיתרמו בצורה טובה למטרות לחינוכיות.

השכונה שסביב בית בספר מאוד מעורבת על כל הבטיה – עסקים מקומיים, המרחב הפיסי וכל מסגרת וזמן בשכונה הרלוונטיים לבית הספר מנוצלים. פייסבוק משמש כמקום מפגש קהילתי.

פותחו מספר כלים לסייע בהשגת המטרות. הכלים הללו מרכיבים את האספקטים השונים של התשתית הוירטואלית שמחברת תלמידות ותלמידים, מורות ומורים והורים, ומתכללת את השגת מטרות בית הספר.

בנוסף, אתרים כמו Symbaloo ופייסבוק משמשים לשיתוף בחויות, נסיון ומומחיות בין צוות ההוראה ובינם לבין התלמידים. ישנו גם אתר ייחודי שפותח עבור בית הספר שמשמש לשיתוף מידע ותכניות לימודים בהתבסס על שאר היישומים והאתרים שבהם נעשה שימוש.

דוגמאות לכלים:

 • כלי שבו לוח הלימודים מפורט און ליין, עם אפשרות לבחור מרכיבים עבור תלמידים באייפד ולראות האם התלמיד/ה נוכחים בבית ספר ואיפה הם בדיוק בבניין. הכלי גם כולל פורטפוליו דיגיטלי ואת התכנית האישית. ההורים יכולים להכנס ללו"ז של הילד/ה, לפורטפוליו ולתכנית הלימודים וישנו גם כלי מיוחד למורות ולמורים.
 • כלי שמתעד את פעילויות וביצועי התלמידים מתוך היישומים החינוכיים שמקושרים לכלי הזה. המידע זמין למורות, למורים ולהורים. הכלי מציע גם השוואה בין ביצועי התלמידים בכל יישום בכלל בתי הספר סטיב ג'ובס בעולם.
 • כלי המאפשר לילדות/ים לעבוד יחד על פרוייקטים, להתחבר למורים ולתלמידים אחרים ולהחליף מה שדרוש להשגת תוצאות פרוייקטליות מצויינות – לינקים, טיוטות, שיחות מהצ'אט, יומנים וכדומה. כשהפרוייקט מושלם, החומר מוסף לספריה שניתנת לגישה על ידי תלמידות ותלמידים אחרים בכל בית הספר של הרשת.
 • חצר בית ספר וירטואלית – מיועדת רק לתלמידות ולתלמידים מבית הספר הספציפי ומאפשרת להם לתקשר אחד עם השנייה בבית הספר, בבית ובכל מקום.
 • יישום “Second life meets Augmented reality” המאתגר את התלמידים ואת היצירתיות שלהם בצורה אקטיבית.

מפתחות הצלחה – הנהלת בית הספר וצוות המורים

גורם ההצלחה החשוב ביותר להטמעת השיטה (O4NT), היא הנהלת בית ספר שחושבת בפתרונות וצוות שמוכן ורוצה "ללכת על זה".

בדרך כלל, לרוב המורים והמורות יש את הכישורים הנדרשים ללמד בבית ספר סטיב ג'ובס – רק צריך לשחרר את שיטות ההוראה ולהאמין בילדים עצמם. דוגמא מבית ספר שב2014 עבר בבת אחת עם 300 תלמידים לשיטה, מראה שההטמעה לא קשה מאוד ונראית מאוד לוגית לרבים מהמורים והמורות.

הרצאת טד (TED) של מייסד בתי הספר

2017-07-18T16:44:27+00:00